ცხოველების შესახებ

მესამე დამატებითი მასალები მორდოვის ნაკრძალის ენტომოფაუნისთვის

Pin
Send
Share
Send


Dragonflies არის უძველესი მტაცებლური მწერები: არქეოლოგების მიერ აღმოჩენილი მათი შორეული წინაპრების ნაშთები თარიღდება კარბონიფერ პერიოდში (350-300 მილიონი წლის წინ). ამასთან, ევოლუციის ხანგრძლივი წლები პრაქტიკულად არ იმოქმედებდა dragonflies- ის გარეგნობაზე, ამიტომ ეს არსებები კლასიფიცირებულია, როგორც პრიმიტიული. დღემდე, მეცნიერებმა აღმოაჩინეს და დაალაგეს ამ მწერების 5000-ზე მეტი სახეობა. მაგრამ dragonflies– ის სახეობები, რომლებიც შეიძლება აღინიშნოს რუსეთის ევროპულ ნაწილში, ძალიან ცოტაა: მათგან ასზე მეტი არაა. ეს მწერები ურჩევნიათ ტროპიკული კლიმატი, ამიტომ მათი უმეტესი ნაწილი ბინადრობს სამხრეთ ამერიკისა და სამხრეთ აზიის ტენიან ტყეებში. მშრალი რეგიონის მქონე რეგიონებში არ არის ნაპოვნი dragonflies.

დაიბადა მტაცებელი

გამონაკლისის გარეშე, დრაკონების ყველა სახეობა (როგორც ნიმფები, ისე მოზრდილები) იკვებება მწერებისგან, ხშირად ხდება სისხლის შეწოვა (ცხენოსნები, კოღოები, შუილი). Dragonfly- ის სხეულის ფორმა შესანიშნავია ფრენაზე ნადირობისთვის. ეს მწერები არიან "მჭლე", გამოხატული მკერდით და მუწუკებით. დრაკონის ხელმძღვანელი ძალიან მობილურია. მასზე ორი რთული სახეა განლაგებული, რაც მწერს საშუალებას აძლევს დაინახოს ყველაფერი, რაც ხდება გარშემო და მის უკან, და ამ ორ მათგანს შორის ჩვეულებრივი რამ არის, რომლებიც სივრცეში ორიენტაციისთვის ემსახურებიან. მხედველობის ორგანოები ისეა მოწყობილი, რომ დრაკონი ყველაზე უკეთ ხედავს ცას. ამიტომ, იგი თავს დაესხმის მსხვერპლს ქვემოდან. მწერს აქვს ძლიერი პირი („ღეჭვა“, როგორც მეცნიერები ამბობენ), მოკლე ანტენები და თმებით დაფარული უხეში ფეხები, რომლებიც მტაცებლის დაპყრობას უწყობს ხელს. რაზმის თითოეულ წევრს აქვს ორი წყვილი ფრთები, რომლებიც თანაბრად კარგად არის განვითარებული. ეს ნიშნავს, რომ ის ბიმიოტორული მწერია. Dragonfly- ს შეუძლია ფრენა 55 კმ / სთ-ზე მეტი სიჩქარით.

დიფერა

გამოირჩევა დრაკონების სამი ქვესადგური. პირველი მათგანი იზოოსტერია. მასში შედის ელეგანტური, მსუბუქი და, როგორც წესი, პატარა მწერები ძალიან წაგრძელებული მუცლით. ორივე წყვილი ფრთები იდენტურია ზომითა და ფორმით; დასვენების დროს, დრაკონი ალაგებს მათ უკან ისე, რომ მათ ქმნიან მწვავე კუთხე უკანა ზედაპირთან. აღჭურვილი ფრთები ნელა და შეუფერხებლად დაფრინავენ. მათ შორისაა ისეთი ტიპის ბოჭკოები, როგორებიცაა: მოხდენილი ისარი, ლამაზი გოგო და მოსაწყენი ბიტი. წყალში მცხოვრები ჰომოპტერას ნიმფებს აქვთ სპეციალური სასუნთქი ორგანო, რომელიც მუცლის ბოლოში მდებარეობს - კუდის ღრძილები.

დივერსიფიცირებული და Anisozygoptera

მეორე ქვესადგური მრავალფეროვანია. მათ აქვთ ძლიერი სხეული, ხოლო უკანა ფრთების საფუძველი გაფართოვებულია. თვალები ხშირად ეხება. მრავალფეროვნების ფრენის სიჩქარე მაღალია. დასვენების დროს, ამ dragonflies- ის ფრთები იშლება ერთმანეთთან. დრაკონის ლარვები ცხოვრობენ ნიჟარში და სუნთქავს რექტალური ღრძილების დახმარებით. უნდა აღინიშნოს, რომ სხვადასხვა ტიპის ფრთები უკავშირდება სხვადასხვა ფრთებთან დაკავშირებულ დრაკონებს. ეს არის ჩვეულებრივი ბაბუა, დიდი როკერი, ბრინჯაოს ბებია, სისხლის დრაკონი.

მესამე ქვესადგურის (Anisozygoptera) წარმომადგენლები აერთიანებენ პირველი ორი მახასიათებლებს, თუმცა გარეგნულად ისინი უფრო მრავალფეროვანია. რუსეთში, ეს დრაკონები არ ცხოვრობენ.

სილამაზე

ზოგადად, დრაკონის რაზმი გამოირჩევა მწერების სხვა წარმომადგენლებს შორის, ესთეტიკური დამსახურებისთვის. და პრინციპში შეუძლებელია სილამაზის ოჯახის წარმომადგენლების აღფრთოვანება. მაგალითად, ლამაზი გოგოები პატარაა (5 სმ სიგრძის სიგრძემდე), თხელი დრაკონები, რომელზეც ფრთები აქვს არა უმეტეს 7 სმ.სხრისი და მამაკაცის სხეული და ფრთები შეღებილი აქვს ლურჯი, მწვანე, მეწამული ფერებში და აქვს მეტალის შინი.

ქალებში, სხეული ფერადია, მაგრამ ფრთები არა. ლამაზმანები ურჩევნიათ მშვიდი მდინარეების და მცირე ნაკადების გადაჭარბებულ ნაპირებს. ისინი კვერცხს აყენებენ სანაპირო მცენარეების ფოთლებში, ლარვები ასევე ცდილობენ დარჩეს ღეროებსა და ფესვებთან ახლოს. სილამაზის გოგონას ფრენა პეპლის ფრენას წააგავს.

ისრები

ისრები არ არის ისეთი მშვენიერი, როგორც ლამაზები, არამედ ისეთივე მოხდენილი დრაკონები. ქვემოთ მოთავსებული მოხდენილი ისრის ფოტო ადასტურებს ამ ფაქტს.

ისრები ცხოვრების იგივე წესს უტარებენ, როგორც ლამაზებს, გარდა იმისა, რომ მტაცებლობას უფრო მოკრძალებულად ირჩევენ. და გასაკვირი არ არის, რადგან მოხდენილი ისრის სხეულის სიგრძე მხოლოდ 3.5 სმ-ია, ხოლო ფრთების სიგრძე 4.5 სმ-მდეა. მამრს აქვს წაგრძელებული ცისფერი გულმკერდი გრძივი შავი ზოლით და შავი მუწუკით, თითქო თხრიან თხელი ლურჯი რგოლებით. ფრთები ვიწრო და გამჭვირვალეა. ზოგიერთ ქალს აქვს მსგავსი ფერი, ზოგი კი საკმაოდ არაექსპრესიულია და არ აქვს ზოლები და ბეჭდები. ისრები ნელა მოძრაობენ და იშვიათად ტოვებენ სახლებს. მათი ლარვები ცხოვრობენ და ნადირობენ წყლის მცენარეების ღეროებსა და ფესვებში. ამ ოჯახისგან ერთი სახეობისგან განსხვავება არ არის ადვილი საქმე. შეუძლებელია მსროლელის სხვა ოჯახთან ურთიერთობა.

ნამდვილი დრაკონი

მრავალრიცხოვანი გველეშაპის ტიპები ამ ოჯახს მიეკუთვნება დიპტერას ქვესადგომიდან. მათი სახელები საუბრობს თავისთვის: ჭაობი, ბინა, სისხლიანი. ეს მწერები გამოირჩევიან მასიური, ფართო და შედარებით მოკლე სხეულით, ფრთები ოდნავ გადახრილი თავით და მათ ბაზაზე მუქი ლაქების არსებობით. ქალი დრაკონი კვერცხს უშუალოდ აუზით ან წყნარი მდინარის წყალში აყენებს, ზოგჯერ კი სანაპირო ქვიშაში. ნამდვილი დრაკონების დიდი ნიმფები ცხოვრობენ ნიჟარში. ბრტყელი დრაკონი საშუალო ზომის მწერია. ფრთების სიგრძეა 8 სმ, სხეულის სიგრძე 4.5 სმ. როგორც ქალს, ასევე მამაკაცს აქვს მოყავისფრო-მოყვითალო მკერდი, მაგრამ მამაკაცის მუცელი დაფარულია ღია ცისფერი გამონაყრით, ხოლო ქალის მუცელი ყავისფერია, გვერდებზე კი მუქი ზოლები. ორივე წყვილი ფრთების ბაზაზე მუქი სამკუთხედებია. თვალები მომწვანო.

ძალიან საინტერესოა ოჯახის სხვა წარმომადგენლები - სისხლის დრაკონები (ფოტო ქვემოთ). მათი ამოცნობა ადვილია სხეულის ნათელი ფერით - მოწითალო ყვითელი, ნარინჯისფერი ან ყავისფერი-წითელი.

ეს დრაკონები ერთ – ერთი უახლესია. ისინი აქტიურია ზაფხულის შუა რიცხვებიდან ნოემბრამდე. დრაკონის ლარვების მოზრდილებში ტრანსფორმაცია ხდება რამდენიმე თვეში.

ბაბუა

ამ dragonflies- ის მახასიათებლებს შორის აუცილებელია მამაკაცის უკანა ფრთების ბაზაზე დაასახელოს მოქსოვილი ფერი, ფართო თვალები და დონის ადგილი. ბაბუებს აქვთ გრძელი ფრენის შესაძლებლობა და ურჩევნიათ მოედინება აუზები სუფთა წყლით, სადაც მდედრები ფრენას კვერცხს უყრიან.

საერთო ბაბუა, კუდიანი ბაბუა და რქა ბაბუა ცენტრალურ რუსეთში ყველაზე გავრცელებული დრაკონების სახეობაა. ეს სახელები სასაცილოდ ჟღერს (ისევე, როგორც "მეტალის ბებია" ან "ბრინჯაოს ბებია"), მაგრამ უნდა გახსოვდეთ, რომ ბაბუებსაც მდინარენი ეწოდებათ, ხოლო ბებიებს პატრულები უწოდებენ. ბაბუა ჩვეულებრივი - შავ-ყვითელი დრაკონი, გამჭვირვალე ფრთებით. ფერი ბუნებრივად ასახავს ასპენს.

ბაბუაწვერას ლარვები მტაცებლური, ძლიერია და იციან როგორ უნდა იჭრება რბილი თივის ღრუში. და, უცნაურად საკმარისია, ზრდასრული ბებიები ხანმოკლეა. ისინი ცხოვრობენ არა უმეტეს ერთი თვის განმავლობაში.

როკერის მკლავი

ეს არის დიდი, ნათელი და ექსპრესიულად ფერადი დრაკონები. გველეშაპის რაზმის წარმომადგენლებს იშვიათად აქვთ ასეთი გამძლეობა: როკერებს შეუძლიათ საკუთარი წყალსაცავიდან მრავალი კილომეტრის მოშორებით ფრენა (ეს მოხდა, რომ ისინი ოკეანეს ზემოთ ნახეს). ამ მწერების ზომა ასევე დამაიმედებელი პატივისცემაა: პატრული-ბატონის (ან იმპერატორის) ფრთების სიგრძე 8 სმ აღწევს.

გუშაგების გულმკერდი მომწვანოა, მუცელი ლურჯი, ყვითელი რგოლით. მამაკაცთა ფრთები არის სრულიად უფერო, ხოლო მდედრთა ფრთები ძლივს მოყვითალო. მხედველობის ორგანოები მოლურჯო – მომწვანოა. პატრულები ცხოვრობენ გაჩერებულ, ხშირად წყლის ობიექტების გამოშრობის შედეგად. ისინი კვერცხს უყრიან წყალში ჩაძირულ მცენარეებს. მათ მსხვილ ლარნებს თევზის ფრაის გაკეთებაც კი შეუძლიათ.

ყოველივე ზემოთქმულის გარდა, რუსეთის ევროპულ ნაწილში არსებობს ისეთი ოჯახების წარმომადგენლები, როგორებიცაა: ბებიები, ქურქები, კორდულეგასტიდები. ყველა dragonflies ითვლება მომგებიანი. ისინი ჭამენ სისხლს მავნებელ მწერებსა და მავნებლებს და, თავის მხრივ, ფრინველებისა და თევზის საკვებია.

სამეცნიერო ნაშრომის ტექსტი თემაზე: ”მესამე დამატებითი მასალები მორდოვის ნაკრძალის ენტომოფაუნისთვის”

მესამე დამატებითი მასალები მორდოვის რეზერვის ენოთომუნასთვის

FSBI ”მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის ერთობლივი დირექტორატი P.G. სმიდოვიჩისა და სმოლნის ეროვნული პარკის ელ.ფოსტა: sasha_ruchin @ rambler. ru

წარმოდგენილია მწერების სახეობების ჩამონათვალი, რომელიც მოიცავს 537 სახეობას. სია ემყარება 2015-დან 2017 წლამდე გამოქვეყნებულ პუბლიკაციებს. წინა გამოცემებიდან გამორიცხა მწერების 5 სახეობა. ამრიგად, მორდოვიანის ნაკრძალის ენტომოფაუნის თანამედროვე შემადგენლობა შეადგენს 3,713 სახეობას.

საკვანძო სიტყვები: მწერები, სახეობათა სია, ფაუნა, მორდოვის ნაკრძალი, მორდოვია.

ბოლო წლების განმავლობაში მორდოვიანის ნაკრძალის უხერხემლო ფაუნის აქტიურმა ინვენტარმა მნიშვნელოვნად გააფართოვა ფაუნების სიები. რიგი ნამუშევრები გვაწვდის ინფორმაციას ნაკრძალის ზოგიერთი სახეობის უხერხემლოების აღმოჩენისა და ბიოლოგიის შესახებ (Ruchin, Kurma-eva, 2010, Ruchin et al., 2007, 2013, Susarev, Ruchin, 2012, Ustyuzhanin et al., 2012, Makarkin, Ruchin, 2014, რუჩინი, მიხაილენკო, 2013, სვირიდოვი, სუზარევი, 2013, ბოლშაკოვი და სხვ., 2014, 2014a, 2014b, Ruchin, Antropov, 2014, Budaeva, Ruchin, 2014, Ruchin, Egorov, 2017).

ქვემოთ მოცემულია 2015-2017 წლების ნამუშევრებში ჩამოთვლილი ახალი სახეობების ჩამონათვალი. ოჯახებში ტაქსების სახელების თანმიმდევრობა ანბანურია. შესწავლილი მასალა ნაწილობრივ ინახება ნაკრძალის შეგროვებაში (გვ. პუსტა), ისევე როგორც სხვა კოლექციებში.

CANVAS ბრძანება - EPHEMEROPTERA Leptophlebiidae

1. პარალელეტოპლეფია cincta (Retzius, 1783) (Sazhnev, 2017)

2. ჰაბროფლებიას ფუსკა (კურტისი, 1834) (საქჟევი, 2017)

SQUARE DRAGONFLOW - ODONATA

3. Aeshna viridis Eversmann, 1836 (Sazhnev, 2017)

მანტის წესრიგი - მანტოპტერია

4. Mantis religiosa (Linnaeus, 1758) (რუჩინი, 2016)

ORANOPOPHINE ბრძანება - ORTHOPTERA

5. Sphingonotus caerulans caerulans (Linnaeus, 1767) (მიხაილენკო, რუჩინი, 2015)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

SEMI-HALIPTHERUS STAND - HEMIPTERA Aphrophoridae

6. Aphrophora major Uler, 1896 (ანუფრიევი, 2017)

7. Aphrophora pectoris Matsumura, 1903 (Anufriev, 2017)

8. Aphrophora similis Lethierry, 1888 (Anufriev, 2017) Delphacidae

9. Asiraca clavicornis (Fabricius, 1794) (Anufriev, Egorov, 2016) Gerridae

10. Limnoporus rufoscutellatus (Latreille, 1807) (ნიკოლაევი, 2015) Micronectidae

11. Micronecta minutissima (Linnaeus, 1758) (Sazhnev, 2017) Corixidae

12. Cymatia coleoptrata (Fabricius, 1777) (Sazhnev, 2017)

13. სიგარა striata (Linnaeus, 1758) (Sazhnev, 2017)

14. Callicorixapraeusta (Fieber, 1848) (Sazhnev, 2017) Gerridae

15. გერის ოდონტოგასტერი (Zetterstedt, 1828) (Sazhnev, 2017) Ceratocombidae

16. Ceratocombus coleoptratus Zetterstedt, 1819 (ნიკოლაევი, 2015) Nabidae

17. Himacerus apterus (Fabricius, 1798) (ნიკოლაევი, 2015)

18. Nabis brevis brevis Scholtz, 1847 (ნიკოლაევი, 2015)

19. სტალია boops Schiodte, 1870 (ნიკოლაევი, 2015) Hebridae

20. Hebrus pusillus (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016) Miridae

21. Acetropis longirostris Puton, 1875 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

22. Acetropis carinata (Herrich-Schaeffer, 1841) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

23. Adelphocoris seticornis (Fabricius, 1775) (Nikolaeva, 2015)

24. Apolygus lucorum (Meyer-Dur, 1843) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

25. Apolygus spinolae (Meyer-D 18r 1841) (ნიკოლაევა, 2015)

26. ბესინინოუსის მფრინავი (ბოჰანი, 1852) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

27. Blepharidopterus angulatus (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

28. Brachyarthrum limitatum Fieber, 1858 (ნიკოლაევი, 2015)

29. Bryocoris pteridis Fallen, 1807 (ნიკოლაევი, 2015)

30. Capsodes gothicus gothicus (Linnaeus, 1758) (ნიკოლაევა, 2015)

31. Charagochilus gyllenhali (Fallén, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

32. Chlamydatus pulicarius (Fallén, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

33. ქლამიდატასპულოზი (რეუტერი, 1870) (ნიკოლაევი, 2015)

34. Closterotomus biclavatus (Herrich-Schäffer 1835) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

35. Closterotomusfulvomaculatus (De Geer, 1773) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

36. Deraeocoris scutellaris (Fabricius, 1794) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

37. Europiella albipennis Fallen, 1829 (ნიკოლაევი, 2015)

38. Euryopicoris nitidus Meyer-Dur, 1843 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

39. Heterocordylus genistae (Scopoli, 1763) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

40. Heterocordylus leptocerus (Kirschbaum 1856) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

41. Hoplomachus thunbergi (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

42. Globiceps salicicola Reuter, 1880 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

43. ლაბოფსიის საჰელბერგი დაეშვა, 1829 (ნიკოლაევი, 2015)

44. Leptopterna dolabrata Linnaeus, 1758 (ნიკოლაევა, 2015)

45. Leptopterna ferrugata Fallen, 1807 (ნიკოლაევი, 2015)

46. ​​Lygocoris viridis (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

47. Lygocoris contaminatus (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

48. Lygus gemellatus (Herrich-Schaeffer, 1835) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

49. Lygus rugulipennis Poppius, 1911 (ნიკოლაევა, 2015)

50. Lygus wagneri Remane, 1955 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

51. Malacocoris chlorizans Panzer, 1794 (ნიკოლაევი, 2015)

52. Myrmecoris gracilis (R.F. Sahlberg 1848) (ნიკოლაევა, რუჩინი, 2016)

53. Myrmecophyes alboornatus Stal, 1858 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

54. Orthops basalis (კოსტა, 1853) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

55. Orthotylus marginalis Reuter, 1883 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

56. Orthotylus tenellus tenellus Fallen, 1807 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

57. Orthotylus nassatus (Fabricius, 1787) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

58. Pantilius tunicatus Fabricius, 1781 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

59. Pilophorus confusus (Kirschbaum 1856) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

60. Plagiognathus chrysanthemi (Wolff, 1804) (Nikolaeva, 2015)

61. Phoenicocoris obscurellus (დაეცა, 1829) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

62. Phytocoris dimidiatus Kirschbaum, 1856 (Nikolaeva, 2015)

63. Phytocoris intricatus Flor, 1861 (ნიკოლაევი, 2015)

64. Phytocoris longipennis Flor, 1861 (ნიკოლაევი, 2015)

65. Systellonotus triguttatus (Linnaeus, 1767) (Nikolaeva, Ruchin, 2016)

66. Trigonotylus coelestialium (კირკადუ, 1902) (ნიკოლაევი, 2015) Tingidae

67. Acalypta nigrina (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

68. Agramma tropidopterum Flor, 1860 (ნიკოლაევი, 2015)

69. Agramma laetum (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, 2015)

70. დიქტილა ეჩი (Schrank, 1782) (ნიკოლაევი, 2015)

71. დიქტილა ჰუმული (Fabricius, 1794) (ნიკოლაევა, 2015)

72. Dictyla rotundata (Herrich-Schaeffer, 1835) (ნიკოლაევა, 2015)

73. ონკოჩილა სიმლექსი (Herrich-Schäffer, 1830) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

74. Tingis crispata (Herrich-Schaeffer, 1838) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

75. Tingispilosa Hummel, 1825 (ნიკოლაევი, 2015) Piesmatidae

76. Piesma maculatum (ლაპორტე, 1832) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016) Berytidae

77. ბერიტინუსის კლავიფსი (ფიბერი, 1775) (ნიკოლაევა, 2015)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

78. Cymus claviculus (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

79. Geocoris dispar (Waga, 1839) (ნიკოლაევი, 2015)

80. Ischnodemus sabuleti (დაეცა, 1826) (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

81. Nysius helveticus (Herrich-Schaeffer, 1850) (ნიკოლაევა, 2015)

82. Pterotmetus staphyliniformis (შილინგი, 1829) (ნიკოლაევა, 2015)

83. Scolopostethus puberulus Horvath, 1887 (ნიკოლაევი, 2015)

84. Stygnocoris rusticus (დაეცა, 1807) (ნიკოლაევი, 2015) Rhopalidae

85. Brachycarenus tigrinus (Schilling, 1829) (ნიკოლაევი, 2015)

86. Rhopalus conspersus (Fieber, 1837) (ნიკოლაევი, 2015) Scuttelaridae

87. აელია კო1უჯი ჰანი, 1833 (ნიკოლაევი, 2015)

88. Arma custhos (Fabricius, 1794) (ნიკოლაევი, 2015)

89. Eysarcoris aeneus (სკოპოლი, 1763) (ნიკოლაევა, 2015)

90. Neottiglossa leporish (Herrich-Schaeffer, 1830) (ნიკოლაევა, 2015)

91. რუბიკონია ინტერდიდი (ვოლფი, 1811) (ნიკოლაევი, 2015)

92. Stagonomuspusillus (Herrich-Schaeffer, 1830) (Nikolaeva, 2015) Thyreocoridae

93. Thyreocoris scarabeoides (Linnaeus, 1758) (Nikolaeva, Ruchin, 2016) Pentatomidae

94. Sciocoris diffus Fieber, 1851 (ნიკოლაევი, რუჩინი, 2016)

უნგრულ-ფრთის ბრძანება (ხოჭოები) - COLEOPTERA Haliplidae

95. Haliplus lineolatus Mannerheim, 1844 (Sazhnev, 2017)

96. Haliplus ruficollis (De Geer, 1774) (Sazhnev, 2017) Dytiscidae

97. Agabus congener (Thunberg, 1794) (Egorov et al., 2016)

98. Agabus melanarius Aube, 1837 (Egorov et al., 2016)

99. Agabus sturmii (Gyllenhal, 1808) (Egorov et al., 2016)

100. Cybister lateralimarginalis (DeGeer, 1774) (Egorov et al., 2015)

101. Graptodytespictus (Fabricius, 1787) (Sazhnev, 2017)

102. Hydroporus memnonius Nicolai, 1822 (Egorov et al., 2016)

103. Hyphydrus ovatus (Linnaeus, 1761) (Egorov et al., 2016)

104. Ilybius aenescens C.G. ტომსონი, 1870 (ეგოროვი და სხვ., 2016)

105. Ilybius similis C.G. ტომსონი, 1856 (ეგოროვი და სხვ., 2016) Carabidae

106. ამარა კონვექტორი სტეფანე, 1828 (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

107. ამარა კურა დეჯანი, 1828 (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

108. Amara littorea C.G. ტომსონი, 1857 (ეგოროვი და სხვ., 2015)

109. Anthracus consputus (Duftschmid, 1812) (Egorov et al., 2015)

110. Bembidion litorale (ოლივიე, 1790) (ეგოროვი და სხვ., 2017)

111. Carabus aurolimbatus Dejean & Boisduval, 1829 (Ruchin, Egorov, Alekseev, 2015)

112. Dromius fenestratus (Fabricius, 1794) (Egorov et al., 2016)

113. Dyschirius arenosus Stephens, 1827 (Ruchin, Egorov, Alekseev, 2015)

114. Dyschirius globosus (ჰერბსტი, 1784) (ეგოროვი და სხვ., 2016)

115. Dyschiriodes nitidus (Dejean, 1825) (Ruchin, Egorov, Alekseev, 2015)

116. Dyschiriodespolitus (Dejean, 1825) (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

117. Dyschiriodes aeneus (Dejean, 1825) (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

118. Dyschiriodes tristis (სტეფანე, 1827) (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

119. Panagaeus cruxmajor (Linnaeus, 1758) (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

120. Porotachys bisulcatus (Nicolai, 1822) (Egorov et al., 2015)

121. Ophonus puncticollis (Paykull, 1798) (რუჩინი, ეგოროვი, ალექსეევი, 2015)

122. Trechus rubens (Fabricius, 1792) (Egorov et al., 2017) Hydrophilidae

123. ცერსიონის შთაბეჭდილება (Sturm, 1807) (Egorov et al., 2016)

124. Cercyon pygmaeus (Illiger, 1801) (Egorov et al., 2015)

125. Cercyon tristis (Illiger, 1801) (Egorov et al., 2015)

126. Cercyon ustulatus (Preyssler, 1790) (Egorov et al., 2015)

127. ენოქრუსის ბიკლორი (Fabricius, 1792) (Egorov et al., 2015)

128. Laccobius albipes Kuwert, 1890 (Egorov et al., 2015) Histeridae

129. Acritus homoeopathicus Wollaston, 1857 (Egorov et al., 2015)

130. Acritus minutus (ჰერბსტი, 1792) (ეგოროვი და სხვ., 2016)

131. Cylister angustatus (Hoffmann 1803) (Egorov et al., 2015)

132. Eblisia minor (P. Rossi, 1790) = frontale (Paykull, 1798) (Egorov et al., 2016)

133. Gnathoncus nannetensis (მარსული, 1862) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

134. Margarinotus merdarius (Hoffmann, 1803) (Egorov et al., 2017)

135. Platylomalus complanatus (Panzer, 1797) (Egorov et al., 2015) Leiodidae

136. Amphicyllis globus (Fabricius, 1792) (Egorov et al., 2015)

137. Colenis immunda (Sturm, 1807) (Egorov et al., 2017)

138. Colon serripes (C.R. Sahlberg, 1822) (Egorov et al., 2016)

139. Cyrtusa subtestacea (Gyllenhal, 1813) (Egorov et al., 2016)

140. Liodopria serricornis (Gyllenhal, 1813) (Egorov et al., 2015)

141. Sciodrepoides fumatus (Spence, 1815) (Egorov et al., 2016) Staphylinidae

142. Acidota cruentata Mannerheim, 1830 (სემენოვი, 2016)

143. Acrotona aterrima (Gravenhorst, 1802) (Semenov, 2015)

144. Acrotona muscorum (Brisout de Barneville, 1860) (Semenov, 2015)

145. Acrotona sylvicola (Kraatz, 1856) (Semenov, 2017)

146. Aleochara grandeguttata Assing, 2009 (სემენოვი, 2015)

147. Aleochara laevigata Gyllenhal, 1810 (= recepa Likovsky, 1972) (Semenov, 2017)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

148. ალეოჭარა სტიჩაი ლიკოვსკი, 1965 (სემენოვი, 2016)

149. Alevonota egregia (Rye, 1875) (Semenov, 2017)

150. Alevonota rufotestacea (Kraatz, 1856) (სემენოვი, 2016)

151. ალიანტა ინკა (ერიქსონი, 1837) (სემენოვი, 2015)

152. Anomognathus cuspidatus (ერიქსონი, 1839) (სემენოვი, 2015)

153. Anotylus hamatus (Fairmaire et Laboulbene, 1856) = affinis (Czwalina, 1870) (Semenov, 2017)

154. Astenus gracilis (Paykull, 1789) (სემენოვი, 2015)

155. Atheta flavipes (Gravenhorst, 1806) (Semenov, 2015)

156. Atheta askinula (Gravenhorst, 1802) (Semenov, 2015)

157. Atheta laticeps (ტომსონი, 1856) (სემენოვი, 2017)

158. ათეთას ნიგრა (კრაატი, 1856) (სემენოვი, 2017)

159. Atheta okulta (ერიქსონი, 1837) (სემენოვი, 2015)

160. Atheta pallidicornis (ტომსონი, 1856) (სემენოვი, 2015)

161. ათეტა ფსევდოელონგატულა ბერნაუერი, 1907 (სემენოვი, 2015)

162. Atheta scapularis (Sahlberg, 1831) (სემენოვი, 2015)

163. Atheta sequanica (Brisout de Barneville, 1860) (Semenov, 2015)

164. Atheta subterranea (Mulsant et Rey, 1853) (Semenov, 2017)

165. Atheta tmolosensis Bernhauer, 1940 (Semenov, 2015)

166. Atrecus affinis (Paykull, 1789) (სემენოვი, 2016)

167. ბისნიუსპუელა ნორდმანი, 1837 (სემენოვი, 2017)

168. Bledius fergussoni Joy, 1912 = arenarius (Paykull, 1800) (Semenov, 2015)

169. Bledius pallipes (Gravenhorst, 1806) (Semenov, 2017)

170. Bolitochara tecta Assing, 2014 lucida auct. nec (Gravenhort, 1802) (Semenov, 2017)

171. Calodera uliginosa Erichson, 1837 (Semenov, 2017)

172. Caryoscapha limbatum (Erichson, 1845) (Semenov, 2017)

173. კვიფა სემინულა (ერიქსონი, 1839) (სემენოვი, 2017)

174. Dadobia immersa (ერიქსონი, 1837) (სემენოვი, 2017)

175. ენცეფალუსი კომპლიმენტები კირბი, 1832 (სემენოვი, 2017)

176. Euaesthetus ruficapillus (Lacordaire, 1835) (სემენოვი, 2017)

177. Gabrius bescidicus Smetana, 1954 (Semenov, 2015)

178. გაბრიუს ოსიციუსი (კოლენატი, 1846) (სემენოვი, 2015)

179. Geostiba circellaris (Gravenhorst, 1806) (სემენოვი, 2015)

180. Gyrophaena gehentis ერიქსონი, 1839 (სემენოვი, 2017)

181. Gyrophaena joyi Wendeler, 1924 (სემენოვი, 2015)

182. გიროფენა ნიტიდულა (გიულენალი, 1810) (სემენოვი, 2017)

183. Gyrophaena poweri Crotch, 1866 (სემენოვი, 2015)

184. გიროფენა მკაცრი ერიქსონი, 1839 (სემენოვი, 2015)

185. Holobus apicatus (ერიქსონი, 1837) (სემენოვი, 2017)

186. Holobus flavicornis (ლაკორდერი, 1835) (სემენოვი, 2015)

187. Hypnogyra angularis (Ganglbauer, 1895) (Semenov, 2015)

188. Ilyobates nigricollis (Paykull, 1800) (Semenov, 2016)

189. Ischnosoma longicorne (Mäklin, 1847) (Семенов, 2015)

190. Lomechusa pubicollis Brisout de Barneville, 1860 (Семенов, 2016)

191. Lordithon exoletus (Erichson, 1839) (Семенов, 2015)

192. Lordithon pulchellus (Mannerheim, 1830) (Семенов, 2017)

193. Lordithon speciosus (Erichson, 1840) (Семенов, 2016)

194. Lyprocorrhe anceps (Erichson, 1837) (Семенов, 2015)

195. Megarthrus hemipterus (Illiger, 1794) (Семенов, 2016)

196. Mycetoporus maerkeli Kraatz, 1857 (Семенов, 2015)

197. Mycetoporus punctus (Gravenhorst, 1806) (Семенов, 2015)

198. Neobisnius villosulus (Stephens, 1833) (Семенов, 2015)

199. Ocalea badia Erichson, 1837 (Семенов, 2015)

200. Ochthephilum fracticorne (Paykull, 1800) (Семенов, 2015)

201. Oligota granaria Erichson, 1837 (Семенов, 2017)

202. Ontholestes tessellatus (Geoffroy, 1785) (Семенов, 2016)

203. Othiuspunctulatus (Goeze, 1777) (Семенов, 2016)

204. Oxypoda haemorrhoa (Mannerheim, 1830) (Семенов, 2015)

205. Oxypoda praecox Erichson, 1839 (Семенов, 2017)

206. Oxypoda procerula Mannerheim, 1830 (Семенов, 2015)

207. Oxytelus fulvipes Erichson, 1839 (Семенов, 2015)

208. Parabolitobius formosus (Gravenhorst, 1806) (Семенов, 2016)

209. Pella funesta (Gravenhorst, 1806) (Семенов, 2016)

210. Pella laticollis (Märkel, 1844) (Семенов, 2015)

211. Platydracus fulvipes (Scopoli, 1763) (Семенов, 2016)

212. Philonthus addendus Sharp, 1867. (Семенов, 2015)

213. Philonthus cruentatus (Gmelin, 1790) (Семенов, 2016)

214. Philonthus decorus (Gravenhorst, 1802) (Семенов, 2015)

215. Philonthus furcifer Renkonen, 1937 (Семенов, 2015)

216. Philonthus lepidus (Gravenhorst, 1802) (Семенов, 2015)

217. Philonthus rubripennis Stephens, 1832 (Семенов, 2017)

218. Philonthus sanguinolentus (Gravenhorst, 1802) (Семенов, 2015)

219. Phloeocharis subtilissima Mannerheim, 1830 (Семенов, 2016)

220. Phloeopora nitidiventris Fauvel, 1900 (Семенов, 2016)

221. Phyllodrepa melanocephala (Fabricius, 1787) (Семенов, 2015)

222. Phymatura brevicollis (Kraatz, 1856) (Семенов, 2015)

223. Placusa complanata Erichson, 1839 (Семенов, 2015)

224. Platystethus nitens (Sahlberg, 1832) (Семенов, 2015)

225. Pseudomedon obscurellus (Erichson, 1840) (obsoletus sensu Lohse, 1964) (Семенов, 2015)

226. Proteinus atomarius Erichson, 1840 (Семенов, 2017)

227. Proteinus brachypterus (Fabricius, 1793) (Семенов, 2015)

228. Rabiguspullus (Nordmann, 1837) (Семенов, 2015)

229. Rugilus erichsonii (Fauvel, 1867) (Семенов, 2015)

230. Rugilus fragilis (Gravenhorst, 1806) (Семенов, 2017)

Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П. Г. Смидовича

231. Rugilus rufipes Germar, 1836 (Семенов, 2015)

232. Sepedophilus bipunctatus (Gravenhorst, 1802) (Семенов, 2015)

233. Sepedophilus constans (Fowler, 1888) (სემენოვი, 2015)

234. Sepedophilus immaculatus (სტეფანე, 1832) (სემენოვი, 2017)

235. Stenus bifoveolatus Gyllenhal, 1827 (Semenov, 2016)

236. Stenus juno (Paykull, 1789) (სემენოვი, 2015)

237. Stenus formicetorum Mannerheim, 1843 (Semenov, 2016)

238. Stenus gallicus Fauvel, 1873 (Semenov, 2016)

239. Stenus morio Gravenhort, 1806 (Semenov, 2016)

240. Stenus nanus Stephens, 1833 (Semenov, 2015)

241. Stenus pubescens Stephens, 1833 (Semenov, 2015)

242. Stenus sylvester ერიქსონი, 1839 (სემენოვი, 2016)

243. სინტომიუმის აენეუმი (მილერი, 1821) (სემენოვი, 2016)

244. Tachyporus abdominalis (Fabricius, 1781) (Semenov, 2015)

245. Tachyporus dispar (Paykull, 1789) (სემენოვი, 2015)

246. Tachyporus pulchellus Mannerheim, 1843 (Semenov, 2016)

247. Tachyporus scitulus ერიქსონი, 1839 (სემენოვი, 2017)

248. Tachyporus solutus ერიქსონი, 1839 (სემენოვი, 2015)

249. Tachyusa constricta Erichson, 1837 (Semenov, 2015)

250. Tetartopeus quadratus (Paykull, 1789) (სემენოვი, 2015)

251. Thiasophila lohsei Zerche, 1987 (Semenov, 2015)

252. Quedius cruentus (ოლივიე, 1795) (სემენოვი, 2015)

253. Quedius maurus (Sahlberg, 1830) (Semenov, 2015)

254. Quedius mesomelinus (Marsham, 1802) (Semenov, 2015)

255. Quedius molochinus (Gravenhort, 1806) (Semenov, 2015)

256. Quedius scitus (Gravenhort, 1806) (Semenov, 2015)

257. Xantholinus dvoraki Coiffait, 1956 (სემენოვი, 2017)

258. Velleius dilatatus (Fabricius, 1787) (Ruchin, Egorov, 2015) Lucanidae

259. Platycerus caprea (De Geer, 1774) (Egorov et al., 2016) Scarabaeidae ოჯახი

260. Aphodius linearis Reiche et Saulcy, 1856 (Egorov et al., 2015)

261. აფროდიპლოპატიუსი (Linnaeus, 1767) (Egorov et al., 2015)

262. აფროდიუსის ვარიანტები Duftschmid, 1805 (Egorov et al., 2015)

263. Mimela holosericea (Fabricius, 1787) (Ruchin, Egorov, 2015) Scirtidae

264. Cyphon variabilis (Thunberg, 1787) (Egorov et al., 2016) Buprestidae

265. Agrilus kaluganus Obenberger, 1940 (Egorov et al., 2015)

266. Agrilus salicis J. Frivaldszky, 1877 (Egorov et al., 2015)

267. Agrilus zigzag Marseul, 1866 (Egorov et al., 2016)

268. Chrysobothris affinis (Fabricius, 1784) (Egorov et al., 2016) Elateridae

269. Ampedus erythrogonus (P.W. Müller, 1821) (Egorov et al., 2016)

270. Ampedus nigroflavus (Goeze, 1777) (Egorov et al., 2016)

271. Ampedus suecicus Palm, 1976 (Egorov et al., 2015)

272. Cardiophorus ebeninus (Germar, 1824) (Egorov et al., 2016)

273. Danosoma conspersa (Gyllenhal, 1808) (Egorov et al., 2016)

274. Hemicrepidius hirtus (ჰერბსტი, 1784) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

275. Selatosomus latus (Fabricius, 1801) (Egorov et al., 2015) Eucnemidae

276. Eucnemis capucina Ahrens, 1812 (Egorov et al., 2016)

277. Hylisprocerulus (Mannerheim, 1823) (Egorov et al., 2015)

278. Hylis olexai (პალმი, 1955) (Egorov et al., 2016)

279. Isorhipis marmottani (Bonvouloir, 1871) (Egorov et al., 2016)

280. Otho sphondyloides (Germar, 1818) (Egorov et al., 2016) Lycidae

281. Lopheros rubens (Gyllenhal, 1817) (Egorov et al., 2016)

282. Platycis minutus (Fabricius, 1787) (Egorov et al., 2015) Cantharidae

283. Podabrus alpinus (Paykull, 1798) (Egorov et al., 2015) Dermestidae

284. Orphilus niger (პ. როსი, 1790) (ეგოროვი და სხვ., 2015) Ptinidae

285. Anobium punctatum (De Geer, 1774) (Egorov et al., 2016)

286. Caenocara affine (Sturm, 1837) (Egorov et al., 2015)

287. დორკატამოფლავორკორისი (Fabricius, 1792) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

288. Dorcatoma robusta Strand, 1938 (Egorov et al., 2015)

289. Ernobius განმარტა (Mannerheim, 1843) (Egorov et al., 2016)

290. Xyletinuspectinatus (Fabricius, 1792) (Egorov et al., 2016) Trogossitidae

291. Thymalus oblongus Reitter, 1889 (Egorov et al., 2016) Lymexylidae

292. Lymexylon navale (Linnaeius, 1758) (Egorov et al., 2015) Cleridae

293. Thanasimus femoralis (Zetterstedt, 1828) = rufipes (Brahm, 1797) nec (DeGeer, 1775) (Egorov et al., 2015)

294. Aplocnemus nigricornis (Fabricius, 1792) (Egorov et al., 2015) Malachiidae

295. Anthocomus fasciatus (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2015)

296. Apalochrus femoralis Erichson, 1840 (Egorov et al., 2017)

297. Ebaeuspedicularius (Fabricius, 1777) (Egorov et al., 2015)

298. Nepachys cardiacae (Linnaeus, 1761) (Egorov et al., 2015) Kateretidae

299. Heterhelus scutellaris (Heer, 1841) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

300. Kateretespedicularius (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2017) Nitidulidae

301. Epuraea longula Erichson, 1845 (Egorov et al., 2016)

302. Epuraea marseuli Reitter, 1872 (Egorov et al., 2015)

303. Epuraea neglecta (Heer, 1841) (Egorov et al., 2016)

304. Epuraeapallescens (Stephens, 1832) (= florea ერიქსონი, 1845) (Egorov et al., 2016)

305. Epuraea variegata (ჰერბსტი, 1793) (ეგოროვი და სხვ., 2016)

306. Ipidia sexguttata (R.F. Sahlberg, 1834) (Egorov et al., 2015)

307. Meligethes aeneus (Fabricius, 1775) (Egorov et al., 2016)

308. Pityophagus ferrugineus (Linnaeus 1758) (Egorov et al., 2015) Monotomidae

309. Rhizophagus nitidulus (Fabricius, 1798) (Egorov et al., 2016) Erotylidae

310. Triplax collaris (Schaller, 1783) (Egorov et al., 2017) Cerylonidae

311. Cerylon deplanatum Gyllenhal, 1827 (Egorov et al., 2016) Laemophloeidae

312. Cryptolestes corticinus (ერიქსონი, 1846) (ეგოროვი და სხვ., 2016)

313. Laemophloeus muticus (Fabricius, 1781) (Egorov et al., 2015)

314. Placonotus testaceus (Fabricius, 1787) (Egorov et al., 2015) Corylophidae

315. Arthrolips convexiuscula (Motschulsky, 1849) (Egorov et al., 2016) Endomychidae

316. Lycoperdina succincta (Linnaeus, 1767) (Egorov et al., 2016) Coccinellidae

317. Calvia quindecimguttata (Fabricius, 1777) == quinquedecimguttata (Fabricius, 1777) (Egorov et al., 2015)

318. Thes bergrothi (Reitter, 1880) (Egorov et al., 2015) Mycetophagidae

319. Mycetophagus Fulvicollis Fabricius, 1792 (Egorov et al., 2015)

320. typhaea stercorea (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2015) Ciidae

321. Cis jacquemartii Mellié, 1848 (Egorov et al., 2017)

322. Orthocis lucasi (Abeille de Perrin, 1874) (Egorov et al., 2015) Melandryidae

323. Orchesia micans (Panzer, 1793 (Egorov et al., 2015))

324. Zilora elongata J.R. Sahlberg, 1881 (Egorov et al., 2015) Meloidae

325. Meloe brevicollis Panzer, 1793 (Egorov et al., 2015) Scraptiidae

326. Cyrtanaspisphalerata (Germar, 1847) (Egorov et al., 2015)

327. Anthicus ater (Thunberg, 1787) (Egorov et al., 2015) Aderidae

328. Anidorus nigrinus (Germar, 1842) (Egorov et al., 2016)

329. Phytobaenus amabilis R.F. Sahlberg, 1834 (Egorov et al., 2016)

330. ევგენიპსიგმაიუსი (DeGeer, 1775) (ეგოროვი და სხვ., 2017) Tenebrionidae

331. Lagria laticollis Motschulsky, 1860 (Egorov, 2016)

332. Palorus depressus (Fabricius, 1790) (Egorov et al., 2015)

333. Uloma rufa (Piller & Mitterpacher, 1783) (Egorov et al., 2016) Cerambycidae

334. Euracmaeops septentrionis (Fabricius, 1793) (ეგოროვი და სხვ., 2016)

335. Phymatodes abietinus Plavilstshikov et Lurie, 1960 (Egorov, Shapovalov, 2017)

336. Phytoecia nigricornis (Fabricius, 1781) (Egorov et al., 2016)

337. Semanotus undatus (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2015)

338. Stenostola dubia (Laicharting, 1784) (Egorov et al., 2015)

339. Tetropium fuscum (Fabricius, 1787) (Egorov et al., 2016) Chrysomelidae

340. კასიდაპანონიკა საუფრიანი, 1844 (ეგოროვი და სხვ., 2017)

341. Chaetocnema arida Foudras, 1860 (Egorov et al., 2015)

342. Chrysolina limbata (Fabricius, 1775) (Egorov et al., 2017)

343. Cryptocephalus flavipes Fabricius, 1781 (Egorov et al., 2017)

344. Cryptocephaluspusillus Fabricius, 1777 (Egorov et al., 2017)

345. Cryptocephalus sexpunctatus (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2017)

346. Entomoscelis suturalis Weise, 1882 (Egorov et al., 2015)

347. Gonioctena linnaeana (Schrank, 1781) (Egorov et al., 2017)

348. Longitarsus anchusae (Paykull, 1799) (Egorov et al., 2015)

349. Longitarsus atricillus (Linnaeus, 1761) (Egorov et al., 2015)

350. Longitarsus holsaticus (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2015)

351. Longitarsus nigrofasciatus (Goeze, 1777) (Egorov et al., 2015)

352. Phyllotreta nigripes (Fabricius, 1775) (Egorov et al., 2015)

353. Psylliodespicina (Marsham, 1802) (Egorov et al., 2016) Rhynchitidae

354. მეჩორისი აეტიჰოფსი (ბახი, 1854) (ეგოროვი და სხვ., 2015) Brentidae

355. Apion rubiginosum Grill, 1893 (Egorov et al., 2017)

356. Ceratapion onopordi (Kirby, 1808) (Egorov et al., 2017)

357. კერაპაფიონის შეღწევა (Germar, 1817) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

358. Cyanapion gyllenhalii (Kirby, 1808) (Egorov et al., 2017)

359. Exapion corniculatum (Germar, 1817) (Egorov et al., 2017)

360. ევტრიკაპიონის პუნქტინგერი (Paykull, 1792) (Egorov et al., 2017)

361. Ischnopterapion loti (Kirby, 1808) (Egorov et al., 2016)

362. Nanophyes globiformis Kiesenwetter, 1864 (Egorov et al., 2016)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

363. Oxystoma cerdo (Gerstaecker, 1854) (Egorov et al., 2015)

364. Oxystoma craccae (Linnaeus, 1767) (Nismerchuk, 2011) Brachyceridae

365. Notaris scirpi (Fabricius, 1792) (Egorov et al., 2016) Curculionidae

366. Acalles echinatus (Germar, 1824) (Egorov et al., 2015)

367. Archariuspyrrhoceras (Marsham, 1802) (Egorov et al., 2017)

368. Ceutorhynchus syrites Germar, 1824 (Egorov et al., 2016)

369. Ceutorhynchus rapae Gyllenhal, 1837 (Egorov et al., 2015)

370. Coryssomerus capucinus (Beck, 1817) (Egorov et al., 2015)

371. Crypturgus subcribrosus Eggers, 1933 (ეგოროვი და სხვ., 2015)

372. Curculio nucum Linnaeus, 1758 (ეგოროვი და სხვ., 2017)

373. Dorytomus tremulae (Fabricius, 1787) (Egorov et al., 2016)

374. Ellescus infirmus (ჰერბსტი, 1795) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

375. Gymnetron veronicae (Germar, 1821) (Egorov et al., 2015)

376. Hylastes angustatus (Herbst, 1793) (Egorov et al., 2015)

377. Larinus rusticanus Gyllenhal, 1835 Larinus planus (Fabricius, 1792) -nomen oblitum (Egorov et al., 2015)

378. Lymantor aceris (Lindemann, 1875) (Mandelstam, Egorov, 2017)

379. Lixus brevipes C. Brisout, 1866 (Egorov et al., 2016)

380. Lixus filiformis (Fabricius, 1781) = elongatus (Goeze, 1777) nec (Fabricius, 1775) (Egorov et al., 2016)

381. Mecinus labilis (ჰერბსტი, 1795) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

382. მიკროპლანტუსის campestris (Gyllenhal, 1837) (Egorov et al., 2015)

383. Microplontus millefolii (Schultze, 1897) (Egorov et al., 2016)

384. Phyllobius oblongus (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2016)

385. Pityophthorus glabratus Eichhoff, 1878 (Egorov et al., 2015)

386. პოლიდრუსუსი დაბნეულია სტეფანესთან, 1831 (ეგოროვი და სხვ., 2017)

387. Polydrusus flavipes (DeGeer, 1775) (Egorov et al., 2015)

388. Pseudorchestes circumvistulanus (Bialooki, 1997) (Egorov et al., 2016)

389. Pseudorchestes pratensis (Germar, 1821) (ეგოროვი და სხვ., 2015)

390. Rhinoncus bruchoides (Herbst, 1784) (Egorov et al., 2017)

391. Rhinusa collina (Gyllenhal, 1813) (Egorov et al., 2015)

392. Scolytus rugulosus (P.W.J. Müller, 1818) (Mandelstam, Egorov, 2017)

393. Sibinia tibialis (Gyllenhal, 1835) (Egorov et al., 2015)

394. Sitona longulus Gyllenhal, 1834 (Egorov et al., 2015)

395. Smicronyx smreczynskii F. Solari, 1952 (Egorov et al., 2016)

396. Thamiocolus viduatus (Gyllenhal, 1813) (Egorov et al., 2016)

397. Trachodes hispidus (Linnaeus, 1758) (Egorov et al., 2016)

398. ტრიფოფლეიუს ბინდულუსი (Ratzeburg, 1837) (Mandelstam, Egorov, 2017)

399. Trypophloeus discedens Palm, 1950 (Mandelstam, Egorov, 2017)

400. Xyleborinus saxesenii (Ratzeburg, 1837) (Egorov et al., 2015)

401. Xyleborus cryptographus (Ratzeburg, 1837) (Mandelstam, Egorov, 2017)

ORGANOPEROUS ბრძანება - NEUROPTERA Chrysopidae

402. Nineta vittata (Wesmael, 1841) (Ruchin, Makarkin, 2017)

შეუკვეთეთ Lepidoptera (BUTTERFLY) - LEPIDOPTERA Yponomeutidae

403. Cedestis gysseleniella Zeller, 1839 (Sachkov, Susarev, 2017)

404. Yponomeuta vigintipunctatus (Retzius, 1783) (= sedella (Treitschke, 1833)) (Bolshakov et al., 2015)

405. Yponomeuta cagnagella (Hübner,) (cognatella auct.) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

406. Postvinculia lutipennella (Zeller, 1838) (Bolshakov et al., 2015) Opostegidae

407. Opostega salaciella (Treitschke, 1833) (Bolshakov et al., 2015) Tineidae

408. Nemapogon cloacella (Haworth, 1828) (Bolshakov et al., 2015)

409. Nemapogon picarella (კლერკი, 1759) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

410. Archinemapogon yildizae Ko? Ak, 1981 (Bolshakov et al., 2015) Gracillariidae

411. Caloptilia suberinella (Tengström, 1848) (Bolshakov et al., 2015)

412. Caloptilia stigmatella (Fabricius, 1781) (Sachkov, Susarev, 2017)

413. Calybites theksianipennella (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

414. Parornix avellanella (Stainton, 1854) (Sachkov, Susarev, 2017)

415. Phyllonorycter apparella (Herrich-Schäffer, 1854) (Bolshakov et al., 2015) Douglasiidae

416. Tinagma balteolellum (Fischer von Röslerstamm,) (Bolshakov et al., 2015)

417. Acrolepiopsisassectella (Zeller, 1839) (Bolshakov et al., 2015) Depressariidae

418. Agonopterix hypericella (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015) Scythrididae

419. Scythris inspersella (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015) Gelechiidae

420. Eulamprotes unicolorella (Duponchel, 1843) (Bolshakov et al., 2015)

421. Aristotelia subdecurtella (Stainton, 1859) (Bolshakov et al., 2015)

422. Bryotropha galbanella (Zeller, 1839) (Bolshakov et al., 2015)

423. Gelechia romombella (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

424. Helcystogramma rufescens (Haworth, 1828) (Bolshakov et al., 2015)

425. Pseudotelphusa paripunctella (Thunberg, 1794) (Sachkov, Susarev, 2017)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

426. Acleris laterana (Fabricius, 1794) (= latifasciana (Haworth, 1811)) (Bolshakov et al., 2015)

427. Acleris umbrana (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

428. Acleris scabrana (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

429. Aclerisferrugana (Denis et Schiffermüler, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

430. Falseuncaria degreyana (McLachlan, 1851) (Bolshakov et al., 2015)

431. Cochylidia richteriana (Fischer von Röslerstamm, 1837) (Bolshakov et al., 2015)

432. Eupoecilia angustana (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

433. Phtheochroa inopiana (Haworth, 1811) (Bolshakov et al., 2015)

434. Sparganothispilleriana (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

435. Archips betulanus (Hübner, 1787) (= decretanus (Treitschke, 1835)) (Bolshakov et al., 2015)

436. Choristoneura murinana (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

437. Eudemis profundana (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

438. Ancylis geminana (Donovan, 1806) (Bolshakov et al., 2015)

439. Gypsonoma sociana (Haworth, 1811) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

440. Epinotia Josephviana (Fabricius, 1794) (= trimaculana (Donovan, 1806)) (Bolshakov et al., 2015)

441. Epinotiapygmaeana (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

442. Epinotia tetraquetrana (Haworth, 1811) (Bolshakov et al., 2015)

443. Epinotia immundana (Fischer von Röslerstamm, 1839) (Bolshakov et al., 2015)

444. Notocelia incarnatana (Hübner, 1800) (Bolshakov et al., 2015)

445. Notocelia trimaculana (Haworth, 1811) (Bolshakov et al., 2015)

446. დიხორამფა სედატანა ბუსკი, 1960 (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

447. დიხორამფა ალპინანა (Treitschke, 1830) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

448. Dichrorampha cinerascens (დანილევსკი, 1948) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

449. Pammene obscurana (Stephens, 1834) (Bolshakov et al., 2015) Phycitidae

450. Sciota fumella (Eversmann, 1844) (Bolshakov et al., 2015)

451. Zophodia grossulariella (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

452. Homoeosoma calcellum Ragonot, 1887 (Bolshakov et al., 2015) Pyraustidae

453. Evergestis aenealis (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

454. Udeaprunalis (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015) Crambidae

455. Crambus heringiellus (Herrich-Schäffer, 1848) (Bolshakov et al., 2015) Geometridae

456. Alcis deversata (Staudinger, 1892) (= bastelbergeri (Hirschke, 1908), maculataauct., Nec (Staudinger, 1892)) (Bolshakov et al., 2015)

457. Comibaena bajularia (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov, Ruchin, 2016)

458. Eupithecia tripunctaria Herrich-Schäffer, 1852 (Bolshakov et al., 2015)

459. Eupithecia virgaureata Doubleday, 1861 (Bolshakov et al., 2015)

460. Eupithecia tantillaria Boisduval, 1840 (Bolshakov et al., 2015)

461. Eupithecia egenaria Herrich-Schäffer, 1848 (Bolshakov et al., 2015)

462. Eupithecia subumbrata (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

463. Lycia hirtarius (კლერკი, 1759) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

464. Pasiphila cloerata (Mabille, 1870) (Bolshakov et al., 2015)

465. Scopula corrivalaria (Kretschmar, 1862) (Bolshakov et al., 2015)

466. Trichopteryx polycommata (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

467. Lasiocampa quercus (Linnaeus, 1758) (Bolshakov, Ruchin, 2016)

468. Lasiocampa trifolii (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

469. Phyllodesma ilicifolia (Linnaeus, 1758) (Bolshakov et al., 2015) Notodontidae

470. Clostera anastomosis (Linnaeus, 1758) (Bolshakov et al., 2015) Drepanidae

471. Watsonalla binaria (Hufnagel, 1767) (Bolshakov, Ruchin, 2016) Arctiidae

472. Eilema depressum (Esper, 1787) (= deplanum (Esper, 1787)) (Bolshakov et al., 2015)

473. ჰიპენოდები hum>

474. Apamea unanimis (Hübner,) (Bolshakov et al., 2015)

475. Hyppa rectilinea (Esper, 1788) (ბოლშაკოვი და სხვ., 2015)

476. Minucia lunaris (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov, Ruchin, 2016)

477. Mythimna straminea (Treitschke, 1825) (Bolshakov et al., 2015)

478. Noctua fimbriata (Schreber, 1759) (ბოლშაკოვი, რუჩინი, 2016)

479. Panthea coenobita (Esper, 1785) (Susarev, 2015)

480. Protoschinia scutosa (Denis et Schiffermüller, 1775) (Bolshakov et al., 2015)

481. Boloria aquilonaris (Stichel, 1908) (Bolshakov, Ruchin, 2016)

482. Melitaea diamina (Lang, 1789) (Bolshakov, Ruchin, 2016) Satyridae

483. Pararge aegeria (Linnaeus, 1758) (Bolshakov et al., 2015) Lycaenidae

484. Agriades optilete (Knoch, 1781) (Bolshakov, Ruchin, 2016)

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

485. Glaucopsyche alexis (პოდა, 1761) (ბოლშაკოვი, რუჩინი, 2016)

486. Lycaena hippothoe (Linnaeus, 1760) (Bolshakov et al., 2015)

Hymenoptera რაზმი - HYMENOPTERA Chrysididae

487. Elampus albipennis Mocsary, 1889 (Ruchin, Antropov, 2016)

488. Hedychrum virens Dahlbom, 1854 (Ruchin, Antropov, 2016)

489. Philoctetes sareptanus (Mocsary, 1889) (რუჩინი, ანთროპოვი, 2016)

490. Pseudomalus auratus (Linnaeus, 1758) (Ruchin, Antropov, 2016) Scoliidae

491. Scolia (Discolia) hirta Schrank, 1781 (Ruchin, Artaev, 2016) Pompilidae

492. Deuteragenia bifasciata (Geoffroy, 1785) = Dipogon bifasciatus (Geoffroy, 1785) (Ruchin, Antropov, 2016)

493. Ancistrocerus ichneumonideus (Ratzeburg, 1844) (Ruchin, Antropov, 2016)

494. Euodynerus quadrifasciatus (Fabricius, 1793) (Ruchin, Antropov, 2016)

495. Eumenes coarctatus (Linnaeus, 1758) (Ruchin, Antropov, 2016)

496. Gymnomerus laevipes (Shuckard, 1837) (Ruchin, Antropov, 2016)

497. Stenodynerus xanthomelas (Herrich-Schäffer, 1839) (Ruchin, Antropov, 2016)

498. Symmorphus gracilis (Brullé, 1832) (Ruchin, Antropov, 2016) Crabronidae

499. Crossocerus leucostoma (Linnaeus, 1758) (Ruchin, Antropov, 2016)

500. Oxybelus argentatus Curtis, 1833 (Ruchin, Antropov, 2016)

501. Passaloecus corniger Shuckard, 1837 (Ruchin, Antropov, 2016)

502. პემფრედონის ლეთიფერი (შუკარდი, 1837) (რუჩინი, ანთროპოვი, 2016)

503. Pseneo ex apparatus (Eversmann, 1849) (რუჩინი, ანთროპოვი, 2016)

504. Stigmus pendulus Panzer, 1804 (Rucin, Anthropov, 2016) Halictidae

505. Sphecodes scabricollis Wesmael, 1835 (Astafurova, Proshchalykin, 2016) Apidae

506. Bombus hypnorum (Linnaeus, 1758) (Lastukhin, Semenova, 2013)

ცალკეული გუნდი - DIPTERA

507. Dicranophragma nemorale (Megen, 1818) (Ruchin, Pilipenko, 2015)

508. ევტონიის მწვადი (მეიგენი, 1804) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

509. იდიოპერაპულცელა (მეიგენი, 1830) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

510. Limonia albifrons (Megen, 1818) (Ruchin, Pilipenko, 2015)

511. Limnophila pictipennis (მეგენი, 1818) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

512. ლიმონიაფრაგმიტი (Schrank, 1781) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

513. Limonia trivittata (შუმელი, 1829) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

514. Metalimnobia bifasciata (Schrank, 1781) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

515. Metalimnobia quadrimaculata (Linnaeus, 1760) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

516. Metalimnobia quadrinotata (Megen, 1818) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

517. Rhipidia maculata Meigen, 1818 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

518. Symplecta hybrida (Meigen, 1804) (Ruchin, Pilipenko, 2015) Bibionidae

519. Bibio brunnipes (Fabricius, 1794) (Kornev et al., 2016) Tipulidae

520. Ctenophora fastuosa Loew, 1871 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

521. Nephrotoma aculeata (ლოუ, 1871) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

522. ნეფროტომია ანალიზისა (შუმელი, 1833) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

523. Nephrotoma appendiculata appendiculata (პიერი, 1919) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

524. Nephrotoma pratensis pratensis (Linnaeus, 1758) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

525. Prionocera subserricornis (Zetterstedt, 1851) (Ruchin, Pilipenko, 2015)

526. Tipula Fulvipennis De Geer, 1776 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

527. Tipula hortorum Linnaeus, 1758 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

528. Tipula lateralis Meigen, 1804 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

529. Tipula lunata Linnaeus, 1758 (= ochracea Mg.) (რუჩინი, პილიპენკო, 2015)

530. Tipula nubeculosa Meigen, 1804 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

531. Tipula recticornis Schummel, 1833 (Ruchin, Pilipenko, 2015)

532. Tipula scripta scripta Meigen, 1830 (Ruchin, Pilipenko, 2015) Tabanidae

533. Atylotus Fulvus (Meigen, 1804) (Budaeva, Ruchin, 2016)

534. Hybomitra kaurii Chvala & Lyneborg, 1970 (Budaeva, Ruchin, 2016)

535. Hybomitra montana (Megen, 1820) (Budaeva, Ruchin, 2016)

536. Hybomitra muehlfeldi (Brauer, 1880) (Budaeva, Ruchin, 2016)

537. Hybomitra nigricornis (Zetterstedt, 1842) (Budaeva, Ruchin, 2016)

ამრიგად, ენტომოფაუნის შემდეგი დამატებითი სია მოიცავს 537 სახეობას 10 შეკვეთიდან.

შემდეგი 5 სახეობა, რომლებიც შეცდომით ჩამოთვლილია სარეზერვო რეზერვში, უნდა გამოირიცხოს სხვადასხვა ავტორების მიერ ადრე მითითებულ ტაქსებში:

- Leistus piceus Frölich, 1799 (Feoktistov, 1978, 2008, Ruchin, 2011). არასწორი მითითება.

- Notiophilus laticollis Chaudoir, 1850 (Feoktistov, 2008, Ruchin, 2011). არასწორი მითითება.

- Amara fusca Dejean, 1828 (Feoktistov, 2008, Ruchin, 2011). არასწორი მითითება.

პ. გ. სმიდოვიჩის სახელობის მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის შესახებ

- Stenolophus proximus Dejean, 1829 (Feoktistov, 2008, Ruchin, 2011). ამ სახეობის მითითება უნდა მიეკუთვნოს სახეობებს Stenolophus mixus (Herbst, 1784) (Ruchin, Egorov, Alekseev, 2015).

- Larinus planus (Fabricius, 1792) (ეგოროვი, რუჩინი, 2012, 2013, 2014). არასწორი მითითება.

შესაბამისად, წინა გამოცემებიდან გამოვრიცხავთ 5 სახეობას. ამრიგად, მორდოვის ნაკრძალის ცნობილი ენტომოფაუნის თანამედროვე შემადგენლობა შეადგენს 3,713 სახეობას.

ავტორი გულწრფელად მადლიერია L.V.- სთვის. ეგოროვი, ს.კ. ალექსეევი, A.V. ანთროპოვი, ბ.ა. კოროტიაევი, L.V. ბოლშაკოვა ს.ა. კურბატოვი, ვ.ბ. სემენოვი, ბ.მ. კატაევი, A.V. კოვალევი, V.N. მაკარკინ მ.უ. მანდელშტამი, A.N. ნიკოლაევა, A.S. Prosirova და A.M. შაპოვალოვი ხოჭოების ტაქსების რიცხოვნობის დადგენაში დასახმარებლად.

ანუფრიევი გ.ა. Pennies გვარის Aphrophora Germ. რუსეთის ევროპული ნაწილის (ჰემიპერა, ციკადინეა, აფროფორიდეა) ევროპაში, მორდოვის ნაკრძალში ჩატარებული კვლევების შედეგების მიხედვით // გ. მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგებები სმიდოვიჩი. 2017. გამოცემა. 18. S. 3-16.

ანუფრიევი გ.ა., ეგოროვ ლ.ვ. ევროპული რუსეთში განაწილების ჩრდილოეთ საზღვრების შესახებ, Asusha clavicornis ღორის ეკოლოგიური და ქოროლოგიური ტიპოლოგიის შესახებ (Fabricius, 1794) (Hemiptera, Cicadina, Delphacidae) // P.G. Mordovian სახელმწიფო ნაკრძალის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგებები სმიდოვიჩი. 2016. გამოცემა. 16. S. 269-272.

ბოლშაკოვი ლ.ვ., რუჩინ ა. ბ. ლეპიდოპტერას მიმოხილვა (Insecta: Lepidoptera), რეკომენდებულია მორდოვიის რესპუბლიკის წითელი წიგნის წითელი რედაქციის მეორე რედაქციაში ჩასატარებლად // P.G. Mordovian- ის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგებები სმიდოვიჩი. 2016. გამოცემა. 16. S. 118-268.

Bolshakov L.V., Ruchin A.B., Piskunov V.I., Semishin G.B. მორდოვიის რესპუბლიკის ლეპიდოპტერას ფაუნისაკენ // Eversmannia. ენტომოლოგიური კვლევები რუსეთსა და მეზობელ რეგიონებში. 2014 ა. ტომი. 38. სს 19-27.

Bolshakov L.V., Ruchin A.B., Piskunov V.I., Semishin G.B. მორდოვიის რესპუბლიკის ლეპიდოპტერას (ლეპიდოპტერა) ფაუნისკენ. დამატება 4 // ევსმანია. ენტომოლოგიური კვლევები რუსეთსა და მეზობელ რეგიონებში. 2015. გამოცემა. 43-44. ს. 41-45.

ბოლშაკოვი L.V., Ruchin A.B., Semishin G.B. მორდოვიის რესპუბლიკის ლეპიდოპტერას (ლეპიდოპტერა) ფაუნისკენ. დანართი 2 // ენტოლოგიური და პარაზიტოლოგიური კვლევები ვოლგის რეგიონში. სარატოვი: სარაატის გამომცემლობა. უნივერსიტეტი, 2014 ბ. ტომი. 11. გვ.47-52.

Bolshakov L.V., Ruchin A.B., Susarev S.V. მორდოვიის რესპუბლიკის ლეპიდოპტერას (ლეპიდოპტერა) ფაუნისკენ. დანართი 1 // კავკასიური ენთმოლოგიური ბიულეტენი. 2012.V. 8. No. 1. S. 111-119.

ბუდევა ი.ა., რუჩინ ა. ბ. მორდოვას რესპუბლიკის (რუსეთი) midges- ის შუაგულთა ფაუნის (Diptera: Simuliidae) // კავკასიური ენთმოლოგიური ბიულეტენი. 2014.V. 10. 1. 1. გვ .155-159.

ბუდევა ი.ა., რუჩინ ა. ბ. მორდოვიის რესპუბლიკის (რუსეთი) ცხენოსნური ფაუნის (Diptera: Tabanidae) // // ბელგოროდის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამეცნიერო მოხსენებები. სერია: საბუნებისმეტყველო მეცნიერება. 2016. ვოლ. 35. 11 11 (232). S. 85-93.

ეგოროვ ლ.ვ. მასალები Prisursky სახელმწიფო ნაკრძალის ნაკრძალის ქოლეოფეროფაუნის ცოდნისთვის. მესიჯი 5 // პრიზსკის სახელმწიფო ნაკრძალის სამეცნიერო ნაშრომი. 2016. ვოლ. 31.S. 69-114.

Egorov L.V., Ruchin A.B. მასალები, მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის ქოლეოპეროფაუნას ცოდნის მასალები // P.G.- ს მიერ დასახელებული მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგებები. სმიდოვიჩი. 2012. გამოცემა. 10, გვ 4-57.

Egorov L.V., Ruchin A.B. Материалы к познанию колеоптерофауны Мордовского государственного природного заповедника. Сообщение 2 // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. ტომი. 11. 2013. С. 133-192.

Егоров Л.В., Ручин А.Б. Материалы к познанию колеоптерофауны Мордовского государственного природного заповедника. Сообщение 3 // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2014. Вып. 12. С. 26-78.

Егоров Л.В., Ручин А.Б., Семишин Г.Б. Материалы к познанию колеоптерофауны Мордовского государственного природного заповедника. Сообщение 4 // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2015. Вып. 14. С. 82-156.

Егоров Л.В., Ручин А.Б., Семишин Г.Б. Материалы к познанию колеоптерофауны Мордовского государственного природного заповедника. Сообщение 5 // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2016. Вып. 16. С. 293-364.

Егоров Л.В., Ручин А.Б., Семишин Г.Б. Материалы к познанию колеоптерофауны Мордовского государственного природного заповедника. Сообщение 6 // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. ტომი. 18. 2017. С. 81-143.

Корнев И.И., Аксёненко Е.В., Ручин А.Б. Новые данные по фауне и распространению комаров-толстоножек рода Bibio Geoffroy, 1762 (Diptera: Bibionidae) Республики Мордовия (Россия) // Украшська ентомофаунютика. 2016. 7(4). С. 55-56.

Ластухин А.А., Семёнова, Л.Н. Научное наследие: информация о личной коллекции шмелей Сысолетиной Л.Г. // Материалы Всероссийской научно-практической конференции: Биологическая наука в решении проблем естествознания. Чебоксары, ЧГПУ, 2013. С. 43-65.

Макаркин В.Н., Ручин А.Б. К познанию сетчатокрылых (Neuroptera) и верблюдок (Raphidioptera) Мордовии (Россия) // Кавказский энтомологический бюллетень. 2014. Т. 10. № 1. С. 111-117.

Мандельштам М.Ю., Егоров Л.В. Материалы к познанию жуков-короедов (Coleoptera, Curculionidae, Scolytinae) Мордовского государственного природного заповедника. Сообщение 1 // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2017. Вып. 18. С. 274-278.

Михайленко А.П., Ручин А.Б. О рекомендуемых к охране видах прямокрылых Республики Мордовия // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2015. Вып. 15. С. 143-155.

Николаева А.М. Предварительные результаты изучения полужесткокрылых насекомых (Insecta, Heteroptera) Мордовского заповедника // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2015. Вып. 14. С. 316-322.

Николаева А.М., Ручин А.Б. Аннотированный список полужесткокрылых насекомых (Insecta, Heteroptera) Мордовского заповедника (по материалам 2015 года) // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2016. Вып. 16. С. 381-390.

Нисмерчук С.М. Список видов насекомых, зарегистрированных в период с конца лета и осени // Труды Мордовского государственного природного заповедника им. П.Г. Смидовича. 2011. Вып. 8. С. 84-108.

Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П. Г. Смидовича

Ручин А.Б. О находке богомола обыкновенного в Мордовском заповеднике // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2016. Вып. 16. С. 404.

Ручин А.Б. Первые дополнительные материалы к энтомофауне Мордовского государственного природного заповедника // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2011. Вып. 9. С. 150-182.

Ручин А.Б., Антропов А.В. Материалы к познанию фауны ос (Hymenoptera, Vespomorpha) Мордовии // Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук. 2014. № 3-1. С. 29-36.

Ручин А.Б., Антропов А.В. Новые и интересные находки ос (Insecta, Hymenoptera) в Мордовском заповеднике // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2016. Вып. 16. С. 399-403.

Ручин А.Б., Егоров Л.В. Обзор видов насекомых Мордовского заповедника, включаемых в Красную книгу Российской Федерации // Nature Conservation Research. Заповедная наука. 2017. Т. 2 (Suppl. 1). С. 2-9. DOI: 10.24189/ncr.2017.016

Ручин А.Б., Егоров Л.В., Алексеев С.К. Аннотированный список жуков-мертвоедов (Coleoptera, Silphidae) Мордовии // Известия высших учебных заведений. Поволжский регион. Естественные науки. 2013. № 2 (2). С. 28-41.

Ручин А.Б., Егоров Л.В. Рекомендуемые к охране виды жесткокрылых (Coleoptera) Республики Мордовия (основной список охраняемых таксонов) // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2015. Вып. 15. С. 70-104.

Ручин А.Б., Егоров Л.В., Алексеев С.К. Жужелицы (Coleoptera, Carabidae) Мордовского заповедника // Труды Мордовского государственного природного заповедника имени П.Г. Смидовича. 2015. Вып. 14. С. 157-191.

Ручин А.Б., Курмаева Д.К. О редких насекомых, внесенных в Красную книгу России и распространенных в Мордовии // Энтомологическое обозрение. 2010. Т. 89. № 2. С. 396-402.

Ручин А.Б., Макаркин В.Н. Сетчатокрылые (Neuroptera) и верблюдки (Raphidioptera) Мордовского заповедника // Nature Conservation Research. Заповедная наука. 2017. Т. 2. № 2. С. 38-46. DOI: 10.24189/ncr.2017.001

Ручин А.Б., Михайленко А.П. О находках бескрылой кобылки (Podisma pedestris (Linnaeus, 1758)) (Orthoptera, Acrididae) в Мордовии // Известия высших учебных заведений. Поволжский регион. Естественные науки. 2013. № 3 (3). С. 29-33.

Ручин А.Б., Пилипенко В.Э. Предварительный список типулоидных двукрылых (Diptera: Limoniidae, Tipulidae) Республики Мордовия // Эверсманния. 2015. Вып. 41. С. 57-60.

Ручин А.Б., Полумордвинов О.А., Логинова Н.Г., Курмаева Д.К. 2007б. Предварительный список видов булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera, Hesperioidea и Papili-onoidea) Республики Мордовия // Вестник Мордовского университета. 2007. № 4. С. 55-59.

Сажнев А.С. Материалы к фауне водных беспозвоночных Мордовского заповедника. მესიჯი 1 // მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის საქმის წარმოება P.G. სმიდოვიჩი. 2017. გამოცემა. 18. გვ.184-190.

საჩკოვი S.A., Susarev S.V. მორდოვიის ლეპიდოპტერას (ინსექტი: ლეპიდოპტერა) ფაუნის მიმართულებით // ენტოლოგიური და პარაზიტოლოგიური კვლევები ვოლგის რეგიონში. სარატოვი: სარაატის გამომცემლობა. უნივერსიტეტი, 2017. ტომი. 14. S. 76-78.

სვირიდოვი A.V., Susarev S.V. მარდოვიის რესპუბლიკის სკოპები (ლეპიდოპტერა: Noctuidae) // ბული. მოსკოვი. კუნძულები ბუნების ტესტერებისა. სექტ. ბიოლი. 2013.V. 118. გამოცემა. 2, გვ 27-36.

სემენოვი ვ.ბ. დამატებები მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის სტაფილინდული ხოჭოების ფაილში (Coleoptera, Staphylinidae) // გ. მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგება სმიდოვიჩი. 2015. გამოცემა. 14. გვ.358-365.

სემენოვი ვ.ბ. ახალი მონაცემები მორდოვიის სტაფილინდული ხოჭოების (Coleoptera, Staphylinidae) ფაუნის შესახებ // პ.გ. მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგებები სმიდოვიჩი. 2016. გამოცემა. 16. S. 431-434.

სემენოვი ვ.ბ. მასდოვის ნაკრძალის სტაფილინდული ხოჭოების (Coleoptera, Staphylinidae) ცოდნისათვის // პ.გ. მორდოვის სახელმწიფო ნაკრძალის გარიგებები სმიდოვიჩი. 2017. გამოცემა. 18. S. 190-205.

სუსარევი ს.ვ. Scoops (Lepidoptera, Noctuidae), რეკომენდებულია მორდოვის რესპუბლიკის წითელ წიგნში ჩართვისთვის // ენტომოლი. და პარაზიტოლი. კვლევა ვოლგის რეგიონში. იჯდა სამეცნიერო ტრ ტომი. 12. სარატოვი, 2015.S. 96-98.

Susarev S.V., Ruchin A.B. Swallowtail // მორდოვის ნაკრძალი. 3. 3. 2012. ს. 9-10.

უსტიუზანინი პ.ია., სუსარევი ს.ვ., კოვტუნოვიჩი ვ.ნ. მორდოვიის Fingerfly (Lepidoptera, Pterophoridae) ფაუნის მიმართ // ენტოლოგიური და პარაზიტოლოგიური კვლევები ვოლგის რეგიონში. სარატოვი: სარაატის გამომცემლობა. უნივერსიტეტი, 2012. ტომი. 10. S. 39-42.

ფოკქისტოვი ვ.ფ. ფიტოცენური სერიების მიწისქვეშა ხოჭოების შემადგენლობა და ეკოლოგიური სტრუქტურა მორდოვის ნაკრძალში // უხერხემლო ცხოველების ფაუნა და ეკოლოგია. მ., 1978. ს. 53-67.

ფოკქისტოვი ვ.ფ. მწერების სახეობების სია, რომლებიც პირველად ჩაწერილ იქნა მორდოვის ნაკრძალში და მიმდებარე ტერიტორიებზე // მორდოვის უნივერსიტეტის ბიულეტენი. 2011. No. 4. გვ 83-89.

Pin
Send
Share
Send